Oddělení pro mládež

PRAVIDLA K BEZPEČNÉMU UŽÍVÁNÍ INTERNETU

 1. Nikdy nesděluj adresu svého bydliště, telefonní číslo domů nebo adresu školy, kam chodíš, někomu, s kým jsi se seznámil/a prostřednictvím Internetu, jestliže ti to rodiče (nebo lidé, kteří se o tebe starají) přímo nedovolí.
 2. Pokud si to neprobereš srodiči, neposílej nikomu po internetu svoji fotografii, číslo kreditní karty nebo podrobnosti o bankovním účtu a vůbec žádné osobní údaje.
 3. Nikdy nikomu, ani nejlepšímu příteli, neprozraď heslo své internetové schránky nebo počítače.
 4. Nikdy si bez svolení rodičů nedomlouvej osobní schůzku s někým, s kým jsi se seznámil/la prostřednictvím internetu. I když ti rodiče (nebo lidé, kteří se o tebe starají) dovolí se s takovým člověkem sejít, nechoď na tu schůzku sám/a, sejděte se na veřejném místě a řekni doma kam jdeš a proč.
 5. Nikdy nepokračuj v chatování, když se ti bude zdát, že se tam probírají věci, které tě budou přivádět do rozpaků nebo tě vyděsí. Nezpůsobíš nikomu žádnou škodu, když o takovém zážitku řekneš rodičům nebo lidem, kteří se o tebe starají.
 6. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární emaily, které dostaneš jako člen/ka Newsgroup (předvolené oblíbené zájmové skupiny, kde přichází x uživatelům y informací automaticky).
 7. Nikdy neotevírej soubory přiložené kým zprávám (emailům), pokud přijdou od lidí nebo z míst, která neznáš. Okamžitě tyto zprávy vymaž. Mohou obsahovat viry nebo jiné programy, které by zničily všechny informace a software počítače.
 8. Vždycky řekni rodičům (nebo lidem, kteří se o tebe starají) o všech případech neslušných výrazů na internetu, totéž platí pro neslušné obrázky.
 9. Vždy buď sám/a sebou a nezkoušej si hrát na někoho, kým nejsi (na staršího, starší apod.).
 10. Vždycky si pamatuj následující pravidlo a chovej se podle něho: jestliže některá webová stránka bude obsahovat upozornění, že je určena jen pro dospělé nebo jen pro lidi od určitého věku, musí se to respektovat a ti, kteří nevyhovují kritériím nemají takovou stránku otevírat.
 11. Vždycky si pamatuj další pravidlo: když ti někdo na internetu bude nabízet něco, co zní tak lákavě, že se to nepodobá pravdě, nevěř mu – není to pravda.
 12. Jestliže na internetu najdeš něco, o čem jsi přesvědčen, že to je nelegální – ohlas to.

Zdroj: získáno jako informační materiál na II. světovém kongresu proti komerčnímu sexuálnímu zneužívání dětí vé Jokohamě (17. – 20. prosince 2001)

Fotky
Celé česko čte dětem Ptej se knihovny
Noc s Andersenem Klub dětských knihoven
Den bezpečného internetu